MAGYARALMÁSI AGÁR ZRT.
Állattenyésztés
Magyaralmáson a régi idők óta szívesen foglalkoztak az emberek az állattartással. Ez a szövetkezet megalakulása után sem változott. Baromfitól a szarvasmarháig minden állat megtalálható volt. Sajnos a közgazdasági háttér nem kedvezett több állatfaj gazdaságos tartásának. Így végül csak a szarvasmarha tenyésztés maradt. Ehhez a társaság vezetése ragaszkodott, a folyamatos árbevétel miatt bízva abban, hogy változik a világ. Bár a tejpiac rendkívül hektikusságot mutat, mégiscsak előtérbe kerül az állattenyésztés támogatása. Ehhez a társaság a fejlesztések mellet tette le a voksát.
2009-ben pályáztunk az ÁTK I. csomagban. A pályázatot megnyertük, és meg is valósítottuk – a szerves trágya tárolót, hígtrágya tárolót, napi trágyatárolók építését, felújítását eső és csurgalék víz gyűjtését, elvezetését, infrastuktúra fejlesztéshez útépítést. Gépfejlesztésben: rakodót, bálabontót, bálázót.
Ezek a beruházások élhetőbbé tették a telepet és biztosították az előírásoknak való megfelelést.
ÁTK II. pályázatban folytattuk a megkezdett utat és az infrastruktúra részben a megfelelőség érdekében a fekete-fehér öltöző rendszert valósítottuk meg. Fontos, hogy már a fejlődés érdekében, egy szénatárolót, és egy 70 férőhelyes istállót is építettünk. A géppark is frissítésre került, egy új etetőkocsival.
Jelenleg az ÁTK IV-es pályázaton keresztül felújítjuk a meglévő ellető, előkészítő, növendék istállót. Így biztosítani tudjuk a meglévő állomány megfelelő elhelyezését.
Jelenleg 320 db tehén és a szaporulatát tartjuk. A magyartarka állomány fajta átalakító keresztezése folyamatos így a Hostein fríz vérhányad jelentős. A Holstein fríz egyesület tagjaként 2005-ben indultunk állatkiállításon elsőként, a Holstein fríz szűzüsző kategóriában I. díjat nyertünk. 2007. óta az újra induló Kaposvári Állattenyésztési kiállítás folyamatos résztvevői vagyunk, szűzüsző, vemhes üsző és I. laktációs kategóriába értünk el eredményeket.
A tenyésztési sikerek fő rugója természetesen a termelés. A laktációs termelésünk 9.000 liter körülire fejlődött jelenleg.
A napi termelésünk is 7.000-7.500 liter körül alakul.
Tejet felvásárlók felé értékesítjük (volt idő exportra), de 5 éve kezdtük el a közvetlen értékesítést, így elindultunk az értékesítés fejlesztés és a feldolgozás útján, de ez egy új fejezet.
MAGYARALMÁSI AGÁR ZRT.
NÖVÉNYTERMESZTÉS
A Magyaralmási Agrár ZRT. Fejér Megye északi részén a Móri árokban gazdálkodik.
Növénytermesztési ágazata jelenleg 1.900 ha szántót 150 ha gyepet, legelőt művel. Területei: Magyaralmás, Söréd, Bodajk, Fehérvárcsurgó, Balinka települések közigazgatási területén találhatók. A talajok típusa igen változatos (Móri árok) de nagyrészben barna erdőtalaj.
A vetésterületén termelt növények: kalászosok (őszi, tavaszi), kukorica, repce és a 300-as tejelő tehenészet takarmányszükséglete (silókukorica, lucerna, takarmányfű).
A növénytermesztési ágazat gépesítése a termelt növényekhez alkalmazkodik, teljesnek mondható.
Szárítóüzemünk kapacitása 20 t/ó, tárolóterünk nagysága 9.000 t.
A felmerülő munkák elvégzését a silózás kivételével saját dolgozói létszámmal oldjuk meg. Növénytermesztési szolgáltatásokat előzetes egyeztetés után tudunk vállalni.
MAGYARALMÁSI AGÁR ZRT.
TEJFELDOLGOZÓ
A Zrt. elkötelezte magát (pályázati beruházással) a tehenészeti telep fenntartását illetően. A közvetlen tejértékesítő tejes autó üzemeltetése és azon a mások által előállított sajt értékesítése a társaság vezetését arra a gondolatokra sarkallta, hogy saját magunknak kellene előállítani a terméket.
Miután nemzetgazdasági szinten is felértékelődött a kisüzemi élelmiszer feldolgozás értékesítés, így megteremtették a támogatás forrásait. ÉLIP pályázat beadására nyílt lehetőség, amit mi meg is pályáztunk és meg is nyertünk 180 milliót Forint összegben.
Ez a beruházás 2013. decemberében elkészült. Az építészeti részt a TRE-MEN KFT., a technológiai részt a Milk Center KFT. végezte. A Milk Center KFT. az olasz Sacmalnox cég forgalmazója.
A 4000 liter/napi kapacitású üzem alkalmas sajtok, túró, tejföl, kefir, joghurtok, vaj, tehát az összes alap termék gyártására. A gépek ellenére ezek a termékek nagy része kézműves termék, a hagyományos technológia eljárással alkalmazása mellett az üzem a biztonságos minőség előállítását tűzte ki célul. Az alaptermék struktúra beállítása után a termékfejlesztés folyamatos. A termék előállítást 3 fő állandó dolgozó végzi, őket külsős neves szakember segíti a problémák megoldásában és a termékfejlesztésben.
A piac építése folyamatos, melynek alapja a szakboltunk és a két mozgó boltunk.
|